بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی تابان یزد افتتاح شد

در سفر اعضای هیأت دولت به استان یزد، "نیروگاه سیکل ترکیبی تابان" با ظرفیت ۴۸۴ مگاوات و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، توسط معاون اول رئیس‌جمهور افتتاح شد.

در این مراسم، وزیر نیرو، مسئولان ارشد استان یزد و برخی از مدیران گروه مپنا نیز حضور داشتند. معاون اول رییس‌جمهور در این مراسم با اشاره به افتتاح بخش بخار نیروگاه تابان، نیروگاه 160 مگاواتی سرو اردکان و نیز نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی یزد، اظهار امیدواری کرد که طرح‌های صنعتی این استان از شتاب بسیار بیشتری برخوردار شود.
"اسحاق جانگیری" اظهار داشت: امروز کشور در زمینه نیروگاه‌سازی از کشورهای برتر منطقه و جهان است و ما در این زمینه از نیروهای متخصص بسیار خوبی برخوردار هستیم و حتی خدمات فنی و مهندسی ما در این بخش به خارج از کشور صادر می‌شود.
معاون اول رییس‌جمهور در خصوص اتصال شبکه برق کشور به بسیاری از کشورهای منطقه گفت: یکی از مهم‌‍ترین توفیق‌های کشور ما آن است که هم‌اکنون شبکه برق ایران به همه شبکه‌های مهم منطقه وصل است و  با کشورهای عراق، پاکستان، آذربایجان، ارمنستان و... تبادل انرژی داریم.
وی با اشاره به ظرفیت بزرگ نیروی انسانی در صنعت برق خاطرنشان کرد: صنعت برق با تکیه بر توانایی نیروی انسانی بسیار خوب خود توانسته شبکه برق کشور را حتی در سخت‌ترین شرایط، پایدار نگه دارد.
جهانگیری با اشاره به اقدامات بسیار خوب صنعت برق، در زمینه همگام سازی خود با استانداردهای زیست محیطی گفت: تاکنون تلاش شده تا سوخت بسیاری از نیروگاه‌های کشور از سوخت مایع از جمله مازوت به سمت گاز سوق داده شود.
وی ادامه داد: صنعت برق قدم‌های بسیار خوبی در راستای واگذاری بسیاری از طرح کلان خود به بخش خصوصی داخلی از جمله در بخش نیروگاهی برداشته که امیدورایم این حرکت تداوم یابد.
معاون اول رییس جمهور افزود: دولت مصمم است زمینه توسعه انرژی‌های نو در کشور را بیشتر فراهم کند و افتتاح این نیروگاه 10 مگاواتی در یزد نیز یکی از نمونه‌های این اقدامات است.
وی هزینه تولید هر یک کیلووات ساعت انرژی خورشیدی را در حال حاضر 170 تومان عنوان کرد و گفت: با وجود هزینه تمام شده، هر کیلووات ساعت انرژی خورشیدی 40 تومان به مردم واگذار می‌شود.
وی افزود: وزارت نیرو برای توسعه این انرژی‌ها در کشور، باید تلاش کند با تکیه بر توان داخلی، هزینه تمام شده تولید و ساخت این نیروگاه‌ها را کاهش دهد تا بتواند زمینه توسعه آن‌ها را در کشور بیش از پیش فراهم کند.
معاون اول رییس جمهور به توانمندی‌های گروه مپنا اشاره و از گروه مپنا تشکر کرد و ادامه داد: این بنگاه اقتصادی آبروی مملکت و مایه افتخار است و دولت باید گروه مپنا را همواره حمایت کند.
در این مراسم، وزیر نیرو نيز گفت: تلاش می‌کنیم با استفاده از مکانیزم‌های پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال 97 و با تأیید مجلس، موضوع تهاتر مطالبات صنعت برق سرعت یافته و گشایش قابل ملاحظه‌ای ایجاد شود. رضا اردکانیان با اشاره به وضعیت صنعت برق در کشور خاطرنشان کرد: ظرفیت نصب شده برق کشور در حال حاضر به بیش از 87 هزار مگاوات افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه دولت دوازدهم، وزارت نیرو باید از ظرفیت حدود 90 مگاوات ظرفیت نصب شده خورشیدی به حدود چهار هزار مگاوات برسد و میزان هشت درصد آلاینده‌ها و دی اکسید کربن معادل آن باید کاهش پیدا کند، علاوه بر این در مناطق خشک و نیمه خشک، نیروگاه‌های خورشیدی می‌توانند به عنوان یک ظرفیت مناسب معیشت جایگزین به حساب آیند.
وزیر نیرو مکانیسم‌های خرید تضمینی انرژی‌های تجدیدپذیر را بسیار خوب عنوان کرد و افزود: حدود 2 و نیم میلیارد دلار قرارداد در این زمینه فراهم کردیم که 70 درصد آن سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خارجی و 30 درصد نیز با سرمایه‌گذاری داخلی انجام می‌شود.
شایان ذکر است، نيروگاه سيکل ترکيبي تابان یزد دارای دو واحد گازی و یک واحد بخار، هریک به ظرفیت 160 مگاوات است و در مجموع توان تولید 484 مگاوات را دارد. بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی تابان یزد،  اسفند 1394 سنکرون شد. نيروگاه 484 مگاواتي سيکل ترکيبي تابان، به مساحت 50 هکتار در 25 کيلومتري جنوب شرقي يزد در شهرستان صدوق واقع شده است. در اين نيروگاه براي 500 نفر به‌طور مستقيم و 2 هزار نفر به صورت غيرمستقيم اشتغال ايجاد شده است.
منبع : گروه خبری مپنا      1396/11/21 11:43


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :