تولید ۲۵۲ هزار مگاوات برق از آب‌ تهران

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: نیروگاه‌های برقآبی تهران با تولید بیش از ۲۵۲ هزار مگاوات ساعت برق طی ۵ ماهه نخست امسال، نقش پررنگی در عبور از پیک برق ایفا کردند.
اخبار صنعت برق
محمد شهریاری گفت: آب منطقه‌ای تهران یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های آب منطقه­ای کشور است که ۴ نیروگاه برقآبی به ظرفیت اسمی ۲۶۸ مگاوات در اختیار دارد.
وی با بیان اینکه ۹ واحد نیروگاهی برقآبی تحت مدیریت شرکت آب منطقه­ای تهران قرار دارد گفت: در سامانه شرق تهران سد لتیان شامل دو واحد نیروگاهی هر یک به ظرفیت ۲۲.۵ مگاوات و در مسیر آب انتقالی از سد لار به تهران نیز نیروگاه کلان با سه واحد نیروگاهی هر یک به ظرفیت ۳۷.۵ مگاوات وجود دارد.
وی افزود: همچنین در سامانه غرب نیز سد امیرکبیر با دو واحد نیروگاهی هر یک به ظرفیت ۴۵ مگاوات و سد طالقان با دو واحد ۸.۷ مگاواتی وظیفه تامین بخشی از برق شبکه سراسری را برعهده دارند.
مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه­ای تهران با اشاره به مزایای نیروگاه‌های برقآبی تصریح کرد: با توجه به اینکه نیروگاه­های برقآبی سوخت فسیلی مصرف نمی­کنند، جزو تاسیسات دوستدار محیط زیست و نیروگاه‌های پاک محسوب می­شوند. علاوه بر آن نیز این نیروگاه‌ها در کنترل فرکانس شبکه نقش مؤثری داشته و می­توانند ضریب بار شبکه را بهبود بخشند. به عبارتی عدم نیاز به سوخت، زمان راه­اندازی بسیار کوتاه، حفظ محیط زیست و عدم ایجاد آلودگی و عمرمفید بالا از شاخصه­های نیروگاه‌های برقآبی بوده و در همین راستا می­توانند نقش مهمی در تأمین انرژی مورد نیاز کشور داشته باشند.
وی پتانسیل­های برق آبی موجود در کشور را حدود ۳۲ هزار مگاوات و ظرفیت تولید در دست بهره­برداری را حدود ۱۱ هزار و هشتصد مگاوات عنوان کرد و گفت: شرکت آب منطقه­ای تهران با در اختیار داشتن ۹ واحد نیروگاهی به ظرفیت اسمی ۲۶۸ مگاوات و متوسط تولید انرژی سالانه ۴۳۱ هزار مگاوات ساعت، سهم تولیدی ۲.۸ درصدی از کل نیروگاه‌های برقآبی کشور را به خود اختصاص داده است.
شهریاری از تولید ۲۵۲ هزار مگاوات ساعتی انرژی الکتریکی در نیروگاههای برقآبی شرکت آب منطقه­ای تهران طی ۵ ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: طی این مدت نیروگاه امیرکبیر ۹۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات ساعت، نیروگاه کلان ۷۸ هزار و ۱۰۰ مگاوات ساعت، نیروگاه لتیان ۳۹ هزار و ۲۰۰ مگاوات ساعت و نیروگاه طالقان ۳۷ هزار و ۶۰۰ مگاوات ساعت برق تولید کرده­اند.
مدیر بهره­برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه­ای تهران ادامه داد:  میزان تولید نیروگاه­های برق آبی متاثر از حجم ذخیره مخازن سدها و نیاز آبی پایین دست می­باشد که امسال با توجه به وضعیت مخازن سدهای تحت پوشش و همچنین گرمای بی سابقه  هوا و نیاز شبکه برق سراسری ،با برنامه ریزی های انجام شده و پس از اخذ تاییدیه از شرکت مدیریت منابع آب ، ۱۵ میلیون متر مکعب آب از سد لار به سدهای لتیان و ماملو منتقل شد که همین موضوع باعث شد ۲۵ هزار مگاوات ساعت بیش از برنامه پیش‌بینی شده برق تولید و به شبکه سراسری تزریق شود.
وی گفت: طی ۵ ماهه نخست امسال ۷۶ هزار مگاوات ساعت در زمان پیک و ۱۷۶ هزار مگاوات ساعت نیز در ساعات غیر پیک توسط ۹ واحد نیروگاه برق آبی تحت مدیریت شرکت آب منطقه­ای تهران تولید شده است.
منبع : خبرگزاری تسنیم      1396/6/29 16:44


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :