سفارش 20 ترانسفورماتور برای نیروگاه‎های تولید برق توسط وزارت نیرو

مدیرعامل گروه صنعتی ایران ترانسفو با تاکید بر اینکه طبق آمارهای قبلی 16 میلیون دلار ترانس نرمال وارد کشور شده و قطعا با افزایش تعرفه واردات این عدد کاهش خواهد یافت، گفت: وزارت نیرو برای 20 نیروگاه تولید برق کشور درخواست 20 ترانسفورماتور 3 فاز داده است که موجب جلوگیری از خروج 80 میلیون دلار از کشور خواهد شد.
http://nironews.ir/files/fa/news/1396/10/18/25118_856.jpg
ارسلان فتحی‌پور با اشاره به اینکه برای نخستین بار در خاورمیانه طراحی و تولید بزرگترین ترانسفورماتور 3 فاز در ایران صورت گرفته است، گفت: محققان جوان ایرانی برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه بزرگترین ترانسفورماتور سه فاز را طراحی و تولید کردند به طوری که این ترانسفورماتورها 100در صد از فناوری‌های داخلی تولید شده است.
وی افزود: بزرگترین ترانسفورماتور سه فاز تولید داخل دارای قدرت385 مگاولت آمپر و با ردیف ولتاژ 420 کیلوولت است که دارای ابعاد 16 متر مربع و 330 تن وزن است و برای نیروگاه‌های نسل جدید کلاس الف کاربرد دارند.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران ترانسفو با تاکید بر اینکه نخستین دستگاه تولید این ترانس طی روزهای آینده در نیروگاه بندرعباس نصب خواهد شد، گفت: ترانسفورماتور سه فاز در واقع اولین ترانسی است که در ابتدای مدار تولید برق و در خروجی نیروگاه‌های تولید برق قرار می‌گیرند و نقش حیاتی در تولید برق نیروگاه‌ها و انتقال آنها به شبکه دارند.
فتحی‌پور افزود: ترانسفورماتورهای سه فاز با استفاده از دانش فنی روز دنیا و با به کارگیری مرغوب‌ترین تجهیزات و مواد اولیه و با کیفیت برند جهانی تولید شده و قیمت هر یک از این ترانس‌های غول‌پیکر بالغ بر 4 میلیون دلار است که با تولید آن از این پس دیگر نیازی به واردات آن نیست.
وی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو برای 20 نیروگاه تولید برق کشور درخواست 20 ترانسفورماتور سه فاز را داده است که بر این اساس از خروج 80 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران ترانسفو همچنین از تولید ترانسفورماتور توربین بادی ساخت داخل توسط محققان ایرانی که تماما طراحی آن توسط مهندسان ایرانی صورت گرفته است،خبر داد و گفت: تولید ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه بادی به انبوه رسیده و صادرات آن آغاز شده است، بنابراین ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه بادی که دارای قدرت بالایی هستند برق تولیدی حاصل از نیروی باد در نیروگاه‌های بادی را وارد شبکه توزیع برق کشور می‌کند که می‌تواند زمینه تولید برق در نیروگاه‌های بادی کشور را توسعه چشمگیری دهد.
به گفته فتحی‌پور تا پیش از این ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه‌های بادی از خارج وارد می‌شد و حالا ایران جزو کشورهای صادر کننده این ترانس‌ها قرار گرفته است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران ترانسفو ادامه داد:‌سوریه، عراق، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان کشورهایی هستند که به زودی ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه‌های بادی تولید ایران به آنها صادر خواهد شد.
فتحی‌پور در پاسخ به که در حال حاضر چه میزان ترانس وارد کشور می‌شود، گفت: در خصوص واردات ترانسفورماتورهای غول‌پیکر باید اقدام کرد، چون این ترانسفورماتورها ترانسفورماتورهای ویژه هستند. ساخت آن توسط هر کشوری سخت و دشوار است، بنابراین اینکه بگوییم به عنوان مثال چینی‌ها بتوانند این گونه ترانسفورماتورها را وارد ایران کنند چندان صحیح نیست.
وی افزود:‌طبق آمار کلی ما در سنوات گذشته 16 میلیون دلار ترانس نرمال وارد کشور شده است که با توجه به افزایش تعرفه واردات ترانس قطعا این عدد کاهش خواهد یافت.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران ترانسفو ادامه داد: در حال حاضر تعرفه واردات ترانسفورماتورهای نرمال 36 درصد و ترانس‌های غول‌پیکر 30 درصد است.
فتحی‌پور خاطرنشان کرد: ایران قابلیت رقابت با تمام کشورهای اروپایی را دارد چرا که مواد اولیه ساخت این ترانسفورماتورها از اروپا وارد کشور می‌شود.
وی تاکید کرد:‌ ایران ترانسفو قبلا تحت لیسانس زیمنس و الان مدتی است که از تحت لیسانس خارج شده است.
منبع : نیرو نیوز      1396/10/20 16:37


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :