مصوبات لایحه بودجه برق سال 97 در مجلس

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای عوارض هشت درصدی مبلغ برق مصرفی را در بودجه ۹۷ به تصویب رساندند.

 
در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه، وزارت نیرو مکلف شد از طریق شرکت های آبفای شهری سراسر کشور علاوه بر دریافت نرخ آب بهای شهری، به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب مبلغ ۱۵ تومان از مشترکان آب دریافت و به خزانه داری کل کشور واریز کند وجوه فوق مشمول مالیات به نرخ صفر است.
در لایحه بودجه دولت خواستار دریافت ۲۰ تومان عوارض از مشترکان آب بود که در کمیسیون تلفیق این مبلغ به ۱۵ تومان کاهش یافت.
نمایندگان مجلس همچنين در بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه ۱۳۹۷ کل کشور، با تصویب بند «هـ» تبصره ۶ لایحه، عوارض برق مصرفی مربوط به اجرای طرح‌های توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر را تائید کردند.
بر اساس این بند عوارض موضوع ماده ۵ قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۴ به میزان ۸ درصد مبلغ برق مصرفی، در سقف ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال تعیین می‌شود؛ مشترکین روستایی و چاه‌های کشاورزی از شمول حکم این بند معاف هستند.
ماده ۵ قانون حمایت از صنعت برق کشور نیز که این بند به عوارض موضوع آن اشاره دارد، دولت را موظف کرده که برای تأمین بخشی از منابع لازم جهت اجرای طرح‌های توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک، عوارض مصرف هر کیلووات ساعت را در بودجه سالانه پیش‌بینی کند؛ وجوه حاصل شده به حساب شرکت توانیر نزد خزانه‌داری کل کشور واریز شده و صددرصد آن صرفاً بابت کمک به اجرای طرح‌های مذکور هزینه می‌شود؛ به این ترتیب این مصوبه به معنی گران شدن قیمت پایه برق نیست و عوارض هشت درصدی نیز متناسب با میزان برق مصرفی مشترکین تعیین می‌شود.
در ادامه بررسي لايحه بودجه، بند الحاقی ۶، تبصره ۶ لایحه بودجه "درباره مجوز افزایش قیمت آب، برق و گاز در سال آینده" در دستور کار قرار گرفت که پس از مخالفت نمایندگان، این بند به کمیسیون تلفیق بازگشت. در این بند آمده بود: هر گونه افزایش قانونی بهای آب، برق و گاز مصرفی در بخش های خانگی، کشاورزی، صنعتی و خدماتی فقط با مصوبه هیأت وزیران امکانپذیراست.
در نهایت ابتدا متن این بند رای نیاورد و با نظر رئیس مجلس و موافقت نمایندگان به کمیسیون تلفیق بودجه بازگشت تا پس از رفع ابهام مجددا در صحن مجلس بررسی شود.
منبع : خبرگزاری مهر      1396/11/21 11:50


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :