کلنگ احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ارس به زمین زده شد

کلنگ احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ارس، طي مراسمی در سازمان منطقه آزاد صنعتی و تجاری ارس واقع در منطقه مرزی جلفا به زمین زده شد.

بر اساس مفاد قرارداد، یک بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F ارس، به ظرفیت 451 مگاوات در شرایط ایزو، شامل یک واحد گاز و یک واحد بخار، بویلر بازیاب با آتش اضافی، سیستم خنک کن اصلی از نوع ACC و پست 400 کیلوولت، در استان آذربایجان شرقی، منطقه آزاد صنعتی - تجاری ارس احداث می‌شود.
شرکت بین‌المللی گروه مانی آسیا به عنوان کارفرمای اصلی پروژه و شرکت‌ احداث و توسعه پروژه‌های ویژه مپنا (توسعه سه) به نمایندگی از این گروه، به عنوان پیمانکار اصلی پروژه، به کارگیری تجهیزات کلاس F را در دستور کار قرار می‌دهد.
در این مراسم، اسدالله علیزاده، سرپرست منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: با افتتاح پروژه‌های این منطقه، ارس به قطب انرژی کشور تبدیل خواهد شد و در صورت تحقق این مهم، ما می‌توانیم پیشرو در انرژی کشور باشیم و انرژی تولیدی این منطقه بخش قابل توجهی از صادرات برق کشور را بر عهده خواهد گرفت.
 "مجتبی رحمانی" مدیرعامل شرکت بین‌المللی گروه مانی آسیا و سرمایه‌گذار نیروگاه سیکل ترکیبی ارس نیز تصریح کرد:  طی یک سال و نیم گذشته، کارهای دریافت مجوزها انجام شد و حدود یک ماه پیش با گروه مپنا قرارداد را نهایی و به امضاء رساندیم و قرار است با این پروژه با توربین‌های مدرن و روز دنیا (کلاس F) طراحی و احداث شود.
رحمانی خاطرنشان کرد: بر اساس مفاد قرارداد، فاز نخست پروژه 24 ماهه و فاز دوم نیز 40 ماهه به بهره‌برداری خواهد رسید، با این حال بنا بر قول مدیرعامل گروه مپنا، امکان بهره‌برداری زودتر از موعد این پروژه نیز خواهد بود.
مدیرعامل شرکت بین‌المللی گروه مانی آسیا، نیروی برق را از ملاک‌‌های توسعه عنوان کرد و افزود: منطقه آزاد ارس، زمینه‌های بسیار زیادی برای پیشرفت و توسعه دارد و میزان تولید برق در این منطقه نیازمند افزایش است.
"عباس علی‌آبادی" گفت: امروز تمامی کلاس‌های توربین‌های نیروگاهی در کشور قابل ساخت است. وی با اشاره به قرارداد نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F ارس، افزود: سایز توربین‌های به کار رفته در نیروگاه ارس ۳۰۰ مگاواتی و پیشرفته است و ما از حیث قراردادی تعهد داریم تا سرمایه‌گذاری انجام شده در این پروژه زودتر به بهره‌برداری برسد. راندمان این نیروگاه تا میزان ۵۸.۵ درصد گارانتی شده و ما تلاش می‌کنیم تا بالاتر از این راندمان هم حاصل شود، این در حالی است که راندمان متوسط نیروگاه‌های کشور کمتر از ۴۰ درصد است.
وی با اشاره به ایجاد شغل برای جوانان با آغاز عملیات اجرایی نیروگاه ارس، این امر را مترادف تولید ثروت برای کشور دانست و افزود: استفاده از فاینانس خارجی برای چنین پروژه‌هایی به معنای صادرات شغل است.
علی‌آبادی گفت: گروه مپنا تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار مگاوات پروژه نیروگاهی را تأمین مالی کرده و ما آمادگی داریم تا در تأمین مالی در کنار سرمایه‌گذار پروژه مشارکت کنیم.
مدیرعامل گروه مپنا تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های معتبر بین‌المللی، در پنج سال گذشته، در یکی از پیشرفته‌ترین صنایع دنیا یعنی توربین گاز، رتبه مپنا به عنوان سازنده صاحب فناوری که ماشین خود را عرضه می‌کند، متوسط چهارم بوده و در سال 2016 و 2017 در مقام سوم قرار گرفتیم.
 
منبع : گروه خبری مپنا/خبرگزاری ایرنا      1396/11/21 11:47


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :